Taşınma Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Şehir İçi Nakliyat Ne Kadar Sürede Yapılır?
Kasım 11, 2018
Kütüphane Taşımacılığı Nasıl Yapılır?
Kasım 13, 2018

Taşınma Yardımı Nedir? Kimlere Verilir?

Son dönemde sıkça adını duyduğumuz taşınma yardımı konusu birçok kişiyi olumlu etkilese de kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden olmuştur.

Taşınma yardımı, kentsel dönüşüm projesi ile birlikte gündeme gelmiştir. Buradaki amaç, maddi durumu iyi olmayan, ancak taşınmak durumunda kalan kiracıların mağdur olmasını önlemektir. Bu noktada kiracının taşınma masrafı devlet tarafından karşılanmaktadır. Kişilerin bu yardımdan faydalanabilmesi için, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne başvurması ve istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmesi gerekmektedir.

Belirli bir süre ve miktarla sınırlı olan taşınma yardımı almak için başvuru şartlarına uygun olan kişilerin yardımları bir kereye mahsus olarak yapılır. Aynı kişinin birden fazla taşınma yardımı alması durumu yoktur.

Yardımdan Kimler Faydalanır?

Ülkemizde 2012 yılında, geniş çaplı kentsel dönüşüm süreci başladı. Kentsel dönüşümün amacı, doğal afet riski bulunan bölgelerdeki yapılarda kullanıcıların daha güvenli bir şekilde oturmasını sağlamak. Devlette bu noktada, ortaya çıkabilecek olumsuz durumları engellemeye çalışmaktadır. Bu amaçla da çeşitli yenilemeler ve düzeltmeler yapılmaktadır. Kentsel dönüşümde kullanıcıların mağdur olmaması açısından taşınma yardımı yapılmaktadır. Kiracıların bu yardımdan yararlanabilmeleri için 6306 sayılı kanun çerçevesinde evlerinden tahliye edilmeleri gerekmektedir. Balıkesir evden eve nakliyat firmaları bazı sokaklarda yapılan kentsel dönüşüm için boşaltılan evlerin tahliyesinde yardımcı olmaktadır.

Eğer evinizi kentsel dönüşüm için vermişseniz, geçici olarak ikamet edeceğiniz konuta taşınmanız ya da eşyalarınızı depolamanız çok daha kolay hale gelir. Eşya taşıma ve depolama konusunda başarılı çözümlerin bulunması için de nakliye firmalarından destek alabilirsiniz. Çünkü evinize geçene kadarki süreçte eşyalarınızı bu depolarda depolayabilirsiniz.

Taşınma Yardımı Başvurusu

Kiracıların taşınma yardımından faydalanabilmeleri için bazı belgeler gerekiyor. Bu yardımdan sadece işyeri kiracıları ve konut kiracıları faydalanabilmektedir. İşte taşınma yardımı başvurusu evrakları:

  • Kurumdan alınan başvuru formu,
  • Başvuran kişinin nüfus cüzdanının fotokopisi ve aslı,
  • Riskli yapıda oturan kişinin, adrese dayalı nüfus kayıt örneği. Aynı zamanda son 3 ay içerisindeki elektrik, doğalgaz ya da su faturaların aslı (Fatura kullanıcı adına olacak, açık adres yazacak)
  • Nüfus kayıt örneğinin aslı (Islak imzalı olacak)
  • Riskli yapının belirlendiğine dair yazı,
  • Kamu bankalarının birine ait olan vadesiz hesap cüzdanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir