Parsiyel Taşımacılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Erdek Asansörlü Evden Eve Nakliyat
Kasım 14, 2018
Banka Taşımacılığı Nasıl Yapılır?
Kasım 16, 2018

Parsiyel Taşımacılık Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Yük ve parça taşımacılığı olarak da bilinen parsiyel taşımacılık ile parça eşyalarınızın istediğiniz adrese taşınması için Balıkesir evden eve nakliyat firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Kelime anlamıyla parça anlamına gelen parsel, nakliyat anlamında yük ve eşyaların kamyon, tır ya da kamyonet yardımı ile taşınmasına denilmektedir. Parsel taşımacılık genel olarak pek çok müşterinin eşyalarının taşınmasını sağlamaktadır. Böylelikle aynı güzergaha gidecek ancak nakliyat aracını dolduracak ağırlık ve ebatta olmayan parçalar bir arada taşınarak hem taşıma maliyeti azaltılmakta hem de eşyaların en hızlı şekilde istikamet adresine gitmesi sağlanmaktadır.

Parsiyel Taşımacılıkta Yük Nasıl Hesaplanmaktadır?

Parsiyel taşımacılık yapılacağı zaman taşınacak yük ve bu yükün hacmi bir arada değerlendirilmektedir. Genel olarak hesaplamalar ağırlık, lademetre ve metreküp hesap ölçütleri kullanılarak yapılmaktadır. Parsiyel metreküpün hesaplanmasında en, boy, yükseklik ve adet birbiri ile çarpılmaktadır.

Parsiyel Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Parsiyel taşımacılık genel olarak yurt içi ve yurtdışı sevkiyat olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Parsiyel taşımacılık genel olarak aşağıdaki adımların takip edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Sırayla inceleyelim.

  1. Rezervasyon

Nakliyat hizmetini alacağınız firma ile iletişime geçerek rezervasyon almanız gerekmektedir. Rezervasyon sırasında parsel taşımacılık hizmeti almak istediğinizi, taşınacak eşyaların nereden nereye teslim edileceği ile ilgili bilgi vermeniz istenecektir.

  1. Planlama

Rezervasyon işleminin ardından sizinle iletişime geçen ilgililere gerekli bilgileri vermeniz gerekmektedir. Bu aşama taşıma işleminin en mükemmel ve sağlıklı şekilde gerçekleşmesi bakımından çok önemlidir. Planlama işleminde eşyaların nereden nereye hangi araçla teslim edileceğine ve parsellerin nasıl taşınacağı işlemlerine karar verilmektedir.

  1. Depolama

Genel olarak parsel taşımacılıkta aynı güzergaha teslim edilmesi gereken birden fazla parçanın birikmesi beklendiği için eşyalarınız alınarak nakliyat firmasının deposunda nakliyat gününe kadar bekletilmektedir.

  1. Sevkiyat

Bu işlemde parselleriniz araca yüklenerek teslim edilecekleri bölgeye nakliye edilmek üzere yola çıkarılmaktadır.

Parsiyel Taşımacılık İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Parsiyel taşımacılığı için genellikle ticari bir mal taşınacaksa fatura ve irsaliyeli faturalar kullanılmaktadır. Eşyalarınız taşınırken resmi işlemlerde bir sıkıntı çıkmaması için fatura düzenletmenizi ve gerekli evrakları temin etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir